Mezinárodní odborné stáže - Erasmus+

V rámci odborných stáží je zařazena i odborná praxe v zahraničí, zajišťovaná našimi partnerskými školami v Rakousku, Francii, Německu a na Slovensku, s cílem komplexně rozvinout multikulturní kompetence žáků, zejména schopnost zapojit se do zahraničního týmu, překonat a vyřešit řadu problémových situací, potvrdit a upevnit si jazykové i odborné kompetence.

 

Hotelová škola získala akreditaci v projektu Erasmus+ a tím zajistila financování zahraničních stáží pro období 2021 – 2027.
V letošní školním roce proběhnou zahraniční stáže v těchto partnerských organizacích:

HLF Krfems

TS Bad Hofgastein

LPH Charlles les Eaux

ÜA Waren

 

Dále pracujeme na projektech v rámci programu Do světa!:

Evropské vzdělávání v oboru hotelnictví a turismus (s HLT Retz)

Hotelnictví a turismus v Evropském měřítku (s KTS Villach)

Evropské hotelnictví v praxi (s LPH Challes les Eaux)

Hotelnictví a turismus na Slovensku - nová inspirace (Hotelová akadémia Piešťany)

Za odbornou angličtinou do země monarchů (Ealing, Hammersmith & West London College)

 

ERASMUS+ studijní pobyt v zahraničí 

 

Název akce: Pobyt v partnerské škole v Kremsu v Rakousku 

Datum: 4.3.2024 - 24.3.2024 

Místo pobytu: Krems an der Donau 

Název partnerské školy: HLF Krems Tourismusschulen  

Účastníci pobytu: 

Vendula Polcarová (H2B), Julie Puttersteinová (H2B), Aneta Šimandlová (H2B), Šárka Kolářová (H3B) 

Doprovod: Mgr. Barbora Dlapková, Mgr. Martina Skácelová 

 

V rámci programu Erasmus+ měly žákyně možnost strávit 3 týdny v hotelové škole HLF Krems Tourismusschulen v rakouském městě Krems an der Donau. Během svého pobytu se žákyně účastnily většinou praktického vyučování. Vařily s rakouskými žáky rakouské pokrmy, grilovaly, prostíraly slavnostní tabule a učily se servírovat víno a obsluhovat hosty. Vyzkoušely si také pracovat ve školní jídelně, kde je velký provoz a vaří se pro hodně lidí. Ve volném čase naše žákyně s pedagogickým doprovodem poznávaly město Krems a okolí, dějiny, památky a místní gastronomii. Žákyně se procvičily v němčině a poznaly jinou kulturu a konfrontovaly se s tématy jako je udržitelnost a ekologický přístup v gastronomii a hotelnictví.  

 

Některé reflexe žákyň, které se zúčastnily pobytu v Krems an der Donau 

Aneta:  

Na začátku března jsem jela na Erasmus+ ve městě Krems. Pobyt tady jsem si moc užila, všechno bylo nádherné, všichni lidi byli milí a usměvaví. Chodily jsme hlavně do hodin vaření, kde jsme samy vařily například guláš, kuře na paprice nebo bramborové těsto na tři způsoby. Dokonce jsme se dostaly do kurzu Cukrář, kde jsme připravovaly čokoládovou pěnu, to bylo boží. Tento projekt mě obohatil o mnoho zkušeností a krásných zážitků, seznámila jsem se s novými lidmi a poznala hodně nových míst. Naučila jsem se spoustu receptů a měli jsme několik zajímavých výletů. Například jsme byli v pražírně kávy, v muzeu karikatur, ve výrobně vína nebo jsme navštívili klášter Melk. Super je, že tu třídí odpad a chovají se celkově ekologicky.  

Šárka: 

V březnu 2024 jsem absolvovala Erasmus v Rakousku ve městě Krems. Měli jsme hodně praxe v kuchyni, ale i v obsluze. S místními studenty jsme vařili z bramborového těsta, guláš, kuře na paprice nebo jsme připravovali zákusky. Byli jsme i na výletech ve městě Krems a v okolí, v klášteře Melk, v muzeu Karikatur. Tento pobyt mi dost dal. Myslím, že jsem se hodně osamostatnila, zbavila jsem se strachu z cestování a mluvit cizím jazykem a musela jsem si například sama oprat, vyžehlit nebo nakoupit. Myslím, že je to ta nejlepší škola do života.  

                          

ERASMUS+ studijní pobyt v zahraničí 

                               

Název akce: Pobyt v partnerské škole v Müritz (Waren) v Německu 

Datum: 23.10. - 13.11.2024 

Místo pobytu: Müritz Waren  

Název partnerské školy: Müritz-Akademie des ÜAZ 

Žákyně ze třídy H2B, které se zúčastnily pobytu v Německu: 

Francesca Šestáková, Nela Sekulová, Karolína Janochová, Daniela Fučíková 

Pedagogové, kteří se zúčastnili pobytu v Německu: 

Mgr. Václav Slezáček, Mgr. Lubomíra Šoltésová 

 

Naše žákyně se zúčastnily v rámci programu Erasmus+ pobytu v německém městě Müritz Waren v partnerské škole Müritz Akademie des ÜAZ. Navštěvovaly praktické i teoretické vyučování, účastnily se vaření i speciálních kurzů. Ubytovány byly na internátě, kde se i stravovaly. Ve volném čase žákyně i doprovod využili zajímavé aktivity, které se v okolí nabízely: výlet do Berlína, kde si prohlédli Berlínskou zeď, Braniborskou bránu a památník obětí holokaustu. Také se podívali do knihovny německého spolkového sněmu a do budovy říšského sněmu. Zajímavý byl i výlet do Rostocku s krásným historickým centrem a muzei. Ve volném čase se také naše žákyně zaměřily na objevování místní gastronomie. Pobyt byl všemi účastníky kladně hodnocen a naše žákyně se vrátily velmi spokojené.  

 

Některé reflexe žákyň, které se zúčastnily pobytu:                 

Francesca: 

Erasmus ve Warenu byla zajímavá zkušenost, je to tu krásné. Jsou tu velmi příjemní lidi, ale spíš starší populace. Ve volném čase jsem si odpočinula a ve škole měla možnost se naučit něco nového. V mém případě jsem se vyzkoušela flambování. Musím říct, že jsem byla moc nervózní, ale paní učitelka mi to krásně vysvětlila. I přes jazykovou bariéru jsme si rozuměly. Ve škole byli lidé milí a chápaví i přesto, že jsme neuměli dobře německy. Německá kuchyně mi moc nechutnala, ale i tak jsem byla ráda, že jsem mohla ochutnat různá jídla v restauraci. Když jsme měli volno, navštívili jsme města Berlín, Rostock a Warnemünde. Nejvíc se mi líbilo moře, ale byla tam hodně zima. Učitelé se o nás moc hezky staral, a i když jsem ze začátku byla nervózní a bála jsem se, bylo to pak perfektní. Všem bych takový pobyt doporučila. 

Nela:  

Erasmus ve Warenu se mi moc líbil. Byli jsme na hodně výletech, navštívili spoustu krásných míst a každé místo měla své kouzlo. Ve škole v kuchyni jsme posbírali hodně nových zkušeností a sblížila jsem se s vařením víc než kdy jindy. Zjistila jsem, že německá kuchyně asi není to pravé pro mě, ale měla jsem právě možnost ochutnat ji a vařit. My jsme zase připravili německým spolužákům výbornou svíčkovou. Taky jsme byli ve spoustě restaurací a kavárnách, hodně jsme ochutnávali místní speciality. Učitelé se o nás hezky starali a musím říct, že nám nic nechybělo. V průběhu našeho pobytu jsme navštívili spoustu míst, nejvíc se mi líbilo u moře. Hodně tam foukalo a byla zima, ale přesto se nám to líbilo. Kdyby se mě někdo zeptal, jestli mu doporučuji jet na Erasmus, určitě bych řekla ano. Jsou to zážitky a zkušenosti k nezaplacení. 

 

ERASMUS+ studijní pobyt v zahraničí 

                                      

Název akce: Pobyt v partnerské škole v Bad Hofgasteinu v Rakousku 

Datum: 14.1.2024 - 3.2.2024 

Místo pobytu: Bad Hofgastein  

Název partnerské školy: Tourismusschulen Salzburg GmbH 

Žákyně ze třídy H2B, které se zúčastnily pobytu: 

Adina Němcová, Adéla Škarková 

Žáci ze třídy H2C, kteří se zúčastnili pobytu: 

Petr Vondráček, Adam Tichák 

Pedagogové, kteří se zúčastnili pobytu v Rakousku: 

Mgr. Martina Skácelová, Mgr. Barbora Dlapková 

 

Naši žáci a žákyně se zúčastnili v rámci programu Erasmus+ pobytu v horském městečku Bad Hofgastein v Rakousku. Navštěvovali praktické i teoretické vyučování, účastnili se vaření i speciálních kurzů Käsekenner nebo Sommelier. Ubytováni byli na internátě, kde se i stravovali. Ve volném čase žáci i doprovod využili zajímavé aktivity, které se v okolí nabízeli: výlet do Salcburku s návštěvou Mozartova rodného domu a muzea, výlet do Bad Gasteinu k vodopádům, výjezd lanovkou na vrcholy hor s výhledem do okolí nebo různé sportovní aktivity jako např. bruslení nebo zde oblíbený sport metaná. V neposlední řadě žáci a žákyně využili volný čas pro objevování místní gastronomie. Tento pobyt byl velmi poučný a díky lokalizaci školy ve vyhledávané turistické oblasti i přínosný pro budoucí povolání našich žáků.  

 

Některé reflexe žáků a žákyň, které se zúčastnily pobytu v Bad Hofgasteinu 

Petr: 

Erasmus jsem si užil. Začátky byly těžší, museli jsme si zvyknout na to, že vyučování začíná v 7.40 a končí většinou v 17 hodin. Bylo to dlouhé. Ale až jsem si na to zvykl, začalo se mi vyučování líbit. Jediné, co mi moc nevyhovovalo, byly praxe v hotelu. Mám pocit, že jsme se tam nic nového nenaučili. Naopak v hodinách ve škole jsem se toho naučil hodně, např. poznávání sýrů, vín, míchání drinků, flambování, obsluhování v párech nebo prostírání stolů na menu. Ale nejvíc mě bavilo vaření, kde jsme pracovali v malých skupinkách s rakouskými studenty a naučil jsem se nové recepty předkrmů, polévek, hlavních jídel i dezertů. Ve volném čase jsme s paní učitelkou chodili poznávat zdejší gastronomii, přírodu i sporty. Chodili jsme do různých místních lepších restaurací. A jeli jsme na výlet do Salcburku, kde jsme navštívili rodný dům Mozarta a muzeum. Podle mého názoru bylo skvělé to vyučování ve škole a trošku míň skvělá praxe v hotelu. 

Adina: 

Erasmus v Bad Hofgasteinu byla velká zkušenost. Škola mě překvapila, jak je moderní a prostorná. I internát je moc pěkný. Žáci i učitelé byli milí, bohužel někteří učitelé zas až tak moc ne. Rozvrh, který jsme dostali, byl časově náročný, měli jsme vyučování nebo praxi v hotelu skoro pořád celý den. Ze všeho nejvíc mě bavilo vaření, ale přiučila jsem se hodně i v kuchyni hotelu, kde jsme měli několik dní praxe. Ve volném čase jsme byli v Salcburku, kde to bylo moc pěkné. I to městečko tady je krásné. Doporučuji všem, co mají možnost sem přijet, ať to udělají. Nasbírají cenné zkušenosti. 

             

                              

ŠKOLNÍ ROK 2019/20:

 • Projekt Do světa! v HLF Krems, 20. - 25. 10. 2019

ŠKOLNÍ ROK 2018/19:

 • Projekt Do světa! v HLF Krems 14. - 19. 10. 2018

ŠKOLNÍ ROK 2017/18:

 • Projekt Do světa! v HLF Krems 8. - 13. 10. 2017

ŠKOLNÍ ROK 2016/17:

 • Studijní pobyt v rámci programu Erasmus+ v Salzburger Tourismusschulen Bischofshofen 12. 3. – 1. 4. 2017
 • Studijní pobyt v rámci programu Erasmus+ v Lycée Professionnel Hotelier Challes les Eaux 30. 1. – 20. 2. 2017
 • Studijní pobyt v rámci programu Erasmus+ v Salzburger Tourismusschulen Bad Hofgastein 22. 1. – 11. 2. 2017
 • Studijní pobyt v rámci programu Erasmus+ v AUZ Schwaan 15. 1. – 4. 2. 2017
 • Projekt Do světa! v HLF Krems  9. - 14. 10. 2016

ŠKOLNÍ ROK 2015/16:

 • Projekt Do světa! v HLF Krems 8. – 14. 11. 2015
 • Jazykově-vzdělávací pobyt v Anglii v městě Hastings pro žákyně a žáky v rámci Výzvy 56 Podpora kurikulární inovace Hotelové školy Brno 3. - 10. 10. 2015

ŠKOLNÍ ROK 2014/15:

 • Studijní pobyt v rámci programu Erasmus + ve francouzském Lycée Professionnel Hotelier Challes les Eaux ve dnech 9. - 30. 3. 2015
 • Studijní pobyt v rámci programu Erasmus + v rakouském Bischofshofenu ve dnech 1. – 21. 3. 2015
 • Studijní pobyt v rámci programu Erasmus + v německém Schwaanu ve dnech 1. - 21. 2. 2015
 • Studijní pobyt v rámci programu Erasmus + v Salzburger Tourismusschulen Bad Hofgastein ve dnech 11. – 31. 1. 2015

ŠKOLNÍ ROK 2013/14:

 • Studijní pobyt v rámci programu Leonardo da Vinci v Lycée Professionnel Hotelier Challes les Eaux ve Francii ve dnech 24. 3. - 14. 4. 2014
 • Studijní pobyt v rámci programu Leonardo da Vinci v německém Schwaanu ve dnech 16. 3. - 5. 4. 2014
 • Studijní pobyt v rámci programu Leonardo da Vinci v Salzburger Tourismusschulen Bad Hofgastein ve dnech 13. 1. - 1. 2. 2014

ŠKOLNÍ ROK 2012/13:

 • Studijní pobyt v rámci programu Leonardo da Vinci v Lycée Professionnel Hotelier Challes les Eaux ve dnech 15. 3. - 4. 4. 2013
 • Studijní pobyt v rámci programu Leonardo da Vinci v Salzburger Tourismusschulen Bad Hofgastein ve dnech 14. 1. - 3. 2. 2013
 • Studijní pobyt v rámci programu Leonardo da Vinci v Kärntner Tourismusschulen Villach ve dnech 10. 1. 2013 - 30. 1. 2013